Po naszej ostatniej wizycie w Nowym Targu postanowiliśmy pozostać jeszcze przez chwilę w województwie małopolskim i odwiedzić inne wspaniałe miejsca. Dzisiaj zabieramy Was do niesamowitego miejsca, które jest niedaleko położone od Krakowa .

Ojców to niewielka miejscowość, która leży niedaleko Krakowa. Jest to świetne miejsce zarówno na jednodniowy wypad ,jak i na dłuższy wypoczynek. Czyste powietrze, dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że każdego roku ten zakątek Polski odwiedza bardzo wielu turystów.

Każdy kto chce przyjechać do Ojcowa na dłużej niż jeden dzień, powinien pomyśleć wcześniej o rezerwacji noclegu, zwłaszcza jeżeli planowany pobyt będzie pokrywał się ze szczytem sezonu turystycznego. Goście przyjeżdżający do Ojcowa mają do wyboru kilka możliwości noclegowych. Najbardziej popularne są kwatery prywatne. Przytulny pokój można znaleźć także w domu wypoczynkowym, który w ofercie ma również całodzienne wyżywienie. Rezerwacji pobytu w większości obiektów można dokonać przez internet. Dane adresowe pensjonatów można bez trudu znaleźć wpisując w pole wyszukiwarki internetowej hasło “noclegi Ojców”.

Ojców leży na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Ze względu na wyjątkowy charakter przyrodniczy tej okolicy, starania o utworzenie obszaru chronionego na tym terytorium podejmowano już w drugiej połowie XIX wieku, jednak dopiero blisko sto lat później na mocy ministerialnego dekretu utworzono tu park narodowy. Zwiedzanie indywidualne parku odbywa się bez ograniczeń – nie są pobierane opłaty wstępu. Sytuacja trochę inaczej wygląda przy wycieczkach zorganizowanych. Ze względów bezpieczeństwa duże grupy wycieczkowe mogą poruszać się po obszarze parku wyłącznie pod opieką doświadczonego przewodnika. Na jednego przewodnika nie może przypadać więcej niż pięćdziesięciu uczestników wycieczki.

Opłaty wstępu pobierane są natomiast za zwiedzanie poszczególnych atrakcji turystycznych takich, jak ruiny zamku Kazimierzowskiego, wstęp do Jaskini Łokietka czy do Jaskini Ciemnej.

Przebywając na urlopie wypoczynkowym w Ojcowie, warto również wybrać się do położonej niedaleko Pieskowej Skały. Znajduje się tu przepiękny renesansowy zamek, który jest niemal identyczną miniaturową kopią fortyfikacji znajdującej się na Wzgórzu Wawelskim w stolicy Małopolski. Ciekawą atrakcją Pieskowej Skały jest również tzw. Maczuga Herkulesa – wyjątkowa formacja skalna, która wąska u podstawy rozszerza się ku wierzchołkowi. Niegdyś śmiałkowie próbowali się na nią wspinać, jednak obecnie jest to zakazane.

Bez kategorii
  1. Fajnie, że młodzi ludzie interesują się takimi zabytkami. Bardzo ciekawie opisujecie atrakcje wielu polskich miejscowości.

  2. Ojcowski Park Narodowy to taka piękna okolica. Można wykupić nocleg w Krakowie albo Wadowicach i przy okazji zwiedzić te piękne miasta:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>