Sejny słyną głównie ze swoich niesamowitych zabytków. To one są najlepszym dowodem na atrakcyjność tego miasta.

Jednym z nich jest murowany, neoklasycystyczny ratusz wybudowany w 1846 roku. Zabytek ten ma postać parterowego, trójczłonowego budynku zbudowanego na planie prostokąta. Pośrodku nieco szerszy i wyższy posiada piętrową nadbudówkę, którą zwieńcza trójkątny tympanon. Obecnie w budynku mieści się siedziba Urzędu Miasta oraz Gminy. W Sejnach warto również zobaczyć Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to kościół dominikański, który w obecnych czasach pełni funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium oraz kolegiaty. Jest on położony we wschodniej części dawnego dominikańskiego kompleksu klasztornego. Budynek został wzniesiony w stylu późnorenesansowym w latach 1610-1619 z fundacji niejakiego Jerzego Grodzińskiego. W 1706 roku ukończono natomiast budowę kompleksu zabudowań klasztornych przyległych do kościoła. W latach 1760-1779 bazylikę przebudowano i odtąd reprezentowała ona barok wileński. Obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Ciekawostką jest, iż w baszcie klasztoru znajduje się Izba Pamięci Harcerskiej.

Kolejnym ciekawym zabytkiem znajdującym się w Sejnach jest kaplica św. Agaty [kliknij -> Wikipedia]. Została ona postawiona około 1789 roku na placu św. Agaty przed bazyliką. Ufundowali ją sejneńscy parafianie. Dawniej Sejny często nawiedzane były przez straszliwe pożary trawiące wszystko co spotkały na swojej drodze. Najprawdopodobniej mieszkańcy wybudowali kapicę po to, aby błagać Boga o uchronienie przed żywiołem. W kaplicy możemy podziwiać osiemnastowieczny obraz świętej Agaty oraz namalowany przez Stanisława Kaźmierczyka fresk, który znajduje się na sklepieniu i przestawia „Kuszenie Chrystusa”. Dzieło to powstało w latach 50. XX wieku. Ponadto na dachu kaplicy stoi figura św. Agaty wykonana z drewna lipowego w 1828 roku. Ogrodzenie budynku zostało natomiast stworzone na początku XX wieku przez lokalnych rzemieślników.
W innych częściach Polski także czekają na Was majestatyczne zabytki sakralne. Ponadto często są one charakterystyczne dla danego regiony. Przykładowo na drugim końcu Polski w Kościelisku znajdziecie kościół jezuitów [kliknij -> Blog], który został wybudowany w charakterystycznym stylu zakopiańskim.

W Sejnach znajdziemy też wiele pięknych i zadbanych pomników. W tym mieście możemy podziwiać pomnik powstania sejneńskiego, które miało miejsce 23-28 sierpnia 1919 roku. Znajdziemy też pomnik wdzięczności poległym w walce oraz pomnik Antoniego Baranowskiego – litewskiego duchownego rzymskokatolickiego, który był sejneńskim biskupem diecezjalnym w latach 1897-1902. Mieszkańcy odnoszą się bowiem z ogromnym szacunkiem i czcią dla ludzi zasłużonych Sejnom.

Sejny zapraszają i oferują ciekawą bazę noclegową [kliknij -> Meteor]. Znajdziemy tu miejsca w hotelach, hostelach, pensjonatach czy agroturystykach. Każdy na pewno znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie.

  1. Ja zwykle nie jeżdżę dwa razy do tego samego miejsca, wolę odwiedzać nowe zakątki, a ten blog mi udowodnił, że niewiele widziałem Polski :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>